کسل کننده ترین خودروهای دنیا

امروزه همه جا صحبت از اتومبیل های خاص و دوست داشتنی است که روز به روز به قابلیت و ویژگی های آن ها اضافه می شود و هر روز خبری جدید از شرکتی خودروساز می شنویم که مدل های متنوع خود را با مشخصات فنی جالب و خیره کننده به بازار می فرستند.

 

نکته اینجا است که همیشه قرار نیست با خودرویی زیبا و بی نقص و همه چی تمام رو به رو باشیم.

 

در سال هایی نه چندان دور بسیاری از خودروها به بازار عرضه می شدند که از لحاظ طراحی و شکل شمایل واقعاً حرفی برای گفتن نداشتند و خیلی زود هم از دور رقابت خارج می شدند.

 

البته از حق نگذریم بسیاری از این مدل ها با وجود طراحی بد و ناخوشایند وسیله های نقلیه ای کار راه انداز به شمار می رفتند.

 

در ادامه به معرفی برخی از این مدل ها می پردازیم.

 

AMG گرملین

 

گرملین یک خودروی دو در کامپکت بود که در آمریکای شمالی تولید می شد و شعار آن خودرویی با مصرف کم سوخت بود. بزرگ ترین رقیب گرملین در بازار خودروهای آن زمان فولکس قورباغه ای بود و با وجود اینکه از نظر طول از فولکس بیشتر بود اما فضای داخلی کمتری داشت. بجای داشتن یک موتور با اندازه متوسط گرملین از یک موتور ۶ سیلندر خطی بهره می برد. در حال حاضر تعداد بسیار کمی از این خودرو موجود است و خرید و فروش آن نیز با قیمت های بالا انجام می شود.

 

کسل کننده ترین خودروهای دنیا!

 

فورد پینتو

 

پینتو خودروی کامپکت فورد در طی سال های ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۰ بود. در سری اول ساخت فورد تنها مدل ۴ در سدان آن را تولید می کرد اما از سال ۱۹۷۲ مدل هاچ بک و استیشن آن را هم وارد خط تولید کرد. پینتو از لحاظ قدرت چیزی از رقبای زمان خودش کم نداشت. یک موتور ۴ سیل اند معمولی برای بدنه سبک این خودرو کافی بود. در طی ۱۰ سال حضور فورد پینتو ۳ میلیون دستگاه از آن به فروش رفت در اواخر سال ۱۹۷۸ بسیاری از کارشناسان باک سوخت پینتو را خطرناک توصیف کردند و شرکت فورد را تحت فشار قرار دادند. اما چندین سال بعد مشخص شد مخزن سوخت آن امن تر از بقیه خودروهای آن زمان است. اما دیگر دیر شده بود و فورد مدل اسکورت را جایگزین آن کرده بود.

 

کسل کننده ترین خودروهای دنیا!

 

مرکوری گرند مارکیس

 

دلیل نا خوشایند بودن این خودرو ظاهر آن و یا قدرت موتوری آن نیست. این مدل از مرکوری با موتورهای ۵ لیتری و ۵.۸ لیتری عرضه می شدند و قدرت نسبتاً خوبی رابرای یک خودروی سدان با اندازه کامل داشتند اما دلیل محبوب نبودن آن ها افرادی بودند که معمولاً سوار این خودروها می شدند. درصد بسیار بالایی از افرادی که سوار این خودرو می شدند افراد مسن بودند. خود شرکت مرکوری نیز از این قضیه آگاه بود و در سال ۱۹۹۸ تلاش کرد تا با ایجاد تغییراتی مشتریان جوان را هم به خود جذب کند تمت در این راه موفق نبود. این مدل هنوز هم باب دندان کسانی است که سن و سال آر آن ها گذشته باشد.

 

کسل کننده ترین خودروهای دنیا!

 

ژئو مترو

 

ژئومترو را می توان یکی از محبوب ترین خودروهای کم مصرف ساخته شده در دنیا نامید که توسط شرکت ژاپنی سوزوکی طراحی و ساخته شد و به کمک شرکت GMC به بازار کشورهای امریکایی فرستاده شد و در آمریکا در بین سال های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۱ به فروش رسید. در ابتدا این خودرو با موتور سه سیلندر عرضه می شد اما بعد از کاهش فروش در سال ۱۹۹۵ مدل ۴ سیلندر آن نیز عرضه شد. در سال ۲۰۰۸ سال ها بعد از توقف تولید آن، ژئو مترو به عنوان یکی از پر فروش ترین خودروهای دست دوم در امریکا شناخته شد اما سواری با این خودرو که طراحی چندان جالبی ندارد هیچ گاه به مذاق جوانان آن زمان خوش نمی آمد.

 

کسل کننده ترین خودروهای دنیا!

 

فیات ریتمو

 

فیات در سال های ۱۹۷۰ به عنوان یکی از بدترین سازندگان اتومبیل در کشورهای امریکای شمالی به حساب می آمد. شکست محصولات فیات با مدل فیات ۱۲۸ شروع شد و پس از آن فیات ریتمو ادامه روند مشکلات فیات را به همراه داشت. ریتمو از قطعات قدیمی و نا مناسب فیات ۱۲۸ استفاده می کرد و همیشه با مشکلات فنی مواجه بود. ریتمو در برخی موارد حتی از ۱۲۸ هم بدتر بود. از آنجایی که حدود ۶۵ درصد از وزن این خودرو بر روی محور جلو قرار داشت؛ فیات ریتمو لقب یکی از بدترین فرمان خودروها را به خود اختصاص داده بود.

 

کسل کننده ترین خودروهای دنیا!

 

سوبارو جاستی

 

شرکت خودروساز ژاپنی سوبارو مدل جاستی را در فاصله سال های ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۵ تولید کرد. جاستی یک خودروی نیمه کامپکت بود که با موتورهای ۱ یا ۱.۲ لیتری سه سیلندر عرضه می شد. از این روز از نظر شتاب و قدرت هیچ گاه مورد توجه مشتریان قرار نمی گرفت. در سال ۱۹۹۰ جاستی آخرین خودرویی بود که در آمریکا به همراه کاربراتور تولید می شد.

 

کسل کننده ترین خودروهای دنیا!

 

یوگو GV

 

یوگو GV نامی بود که دیگر کشورها برای زاستاو کورال در نظر گرفته بودند. زاستاوا یک برند خودروسازی از کشور یوگوسلاوی بود که تحت نظر شرکت فیات فعالیت می کرد. یوگو در واقع به منظور جایگزینی با فیات مدل ۱۴۴ طراحی و تولید شده بود. مدل های اولیه این خودرو با موتور ۰.۹ لیتری عرضه می شدند و مشتریان تنها حق انتخاب از سه رنگ سفید، آبی و قرمز را داشتند. از آنجایی که موتور این خودرو هم توسط مهندسان فیات طراحی و تولید شده بود جای تعجب ندارد که مشکلات فنی متعدد گریبان گیر یوگو GV هم بود.

 

کسل کننده ترین خودروهای دنیا!

 

رلیانت رابین

 

رلیانت رابین را می توان به سه دلیل ناخوشایندترین و خسته کننده ترین خودروی ساخته شده نامید. آن سه دلیل هم هرکدام از چرخ های این خودرو است. بله این خودرو تنها سه چرخ داشت و دلیل آن هم این بود که بتوان آن را در کشور انگلیس جزء موتور سیکلت ها به حساب آورد. این خودرو حتی وارد بازار کشورهای آمریکایی نشد. اگر به فیلم های کمدی مستر بین علاقه داشته باشید به احتمال زیاد دشمن دیرینه ماشین مستر بین را هم که یک رلیانت رابین آبی رنگ بود به یاد دارید!