نگین چشم و عوارض آن


شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۳ مجله زندگی ایده آل بازدید: ۱۸
بهداشت و زیبائی نگین چشم کد A242906

دیگر برق چشم و برق دندان یادآور شخصیت های بدجنس کارتون های دوران کودکی نیست؛ برقی که نشانه یک کلک یا حقه پنهانی باشد. امروز این برق مفهوم دیگری داردو به معنی ثروتمند بودن فرد است و نشان زیبایی!

دیگر برق چشم و برق دندان یادآور شخصیت های بدجنس کارتون های دوران کودکی نیست؛ برقی که نشانه یک کلک یا حقه پنهانی باشد. امروز این برق مفهوم دیگری داردو به معنی ثروتمند بودن فرد است و نشان زیبایی! اواخر سال گذشته بود که یکی از خبرگزاری ها، گزارشی جالب درباره کاشت نگین در چشم، در یکی از بیمارستان های خصوصی تهران منتشر کرد! این موضوع هم به لحاظ حساس بودن چشم و هم هزینه های این کار، به نوعی اقدامی خاص برای دستیابی به زیبایی بیشتر محسوب می شود. این گزارش تلاشی است برای ارائه اطلاعات بیشتر در زمینه کاشت نگین در چشم.

کشف نام کلینیک

یکی از هیجان انگیزترین فعالیت های ممکن در حرفه خبرنگاری، جست و جو برای حل معماهاست. معمای این گزارش، یافتن کلینیکی بود که جراحی کاشت نگین در آنجا انجام می شود. پیگیری منبع خبر و گفت وگو با آدم های فعال در حوزه زیبایی، ما را به کلینیک مورد نظر رساند. البته ما هم به دلایلی نمی توانیم اسم این کلینیک را فاش کنیم! حتی ذکر نام تنها جراحی که در ایران کاشت نگین انجام می دهد، در حال حاضر غیرممکن است، چون او شخصیت شناخته شده و به اصطلاح «درچشمی» است؛ در حد درخشش نگین در چشم!

سایر پزشکان چه می گویند؟

بیشتر پزشکان تخصصی در حوزه چشم می گویند این عمل از طرف FDA تایید نشده است. نکته جالب توجه این است که خود پزشکان این کلینیک هم این عمل را تایید نمی کنند! درباره این گزارش تنها یکی از پزشکان خارج از کلینیک مورد نظر حاضر به همکاری شد. دکتر عباد هادیان، چشم پزشک عمومی در مورد کاشت این نگین ها حرف های جالبی دارد که در ادامه می خوانید.

پرسه در کلینیک کاشت نگین

خیلی عادی، انگار قرار است درباره سرماخوردگی سؤال بپرسم، وارد کلینیک موردنظر شدیم. هدف مشخص بود؛ گفت وگو با جراح سرشناسی که کاشت نگین را در این کلینیک انجام می دهد اما درهای زیادی تا رسیدن به او وجود دارد و از این گذشته، او حاضر به گفت وگو در این زمینه نیست. تنها نقل قول مربوط به جراحی کاشت نگین، جمله ای است که منشی آقای دکتر می گوید: «خود دکتر هم اعتقادی به این جراحی ندارد ولی فقط به خاطر اصرار مراجعه کننده های خاص چندبار این جراحی را انجام داده است.» تلاش ها برای گفت وگو با سایر پزشکان کلینیک برای سردرآوردن از ماجرای کاشت نگین در چشم ادامه دارد ولی به شکل عجیبی، هر پزشکی که قول گفت وگو می دهد، در تماس مجدد از این کار منصرف می شود!در نهایت یکی از پرستاران این کلینیک حاضر می شود امکان گفت وگو با افرادی را که کاشت نگین برای​شان انجام شده،فراهم کند. تاکنون ۵ نفر در این کلینیک عمل کاشت نگین در چشم را انجام داده اند. این بار همه چیز به همکاری آنها بستگی دارد که متاسفانه هیچ یک از این آدم ها حاضر نیستند درباره نگینی که در چشم شان کاشته شده حرف بزنند!

نگین از چه جنسی است؟

نگین چشم یک فلز خنثی از جنس پلاتین است که حساسیتی در چشم به وجود نمی آورد. مانند پلاتین هایی که در پا یا دست قرار می دهند و هیچ واکنشی در بدن ایجاد نمی کند. اندازه این نگین ۳ تا ۳/۵ میلی متر است که در اشکال مختلف قلب، ستاره و... وجود دارد. قیمت این عمل با نگین ۷ میلیون تومان است. در ایران تعداد محدودی این عمل را انجام داد​ه​اند. از این تعداد ۲ نفر دچار مشکل شدند که در اثر التهابات ملتحمه شدید و تحریک چشمی مجبور شدند نگین را از چشم خارج کنند. در این شرایط اگر این نگین در چشم می ماند و التهابات ادامه داشت، منجر به از دست دادن چشم می شد.

خطرناک و پر ریسک

این عمل با اینکه در شرایط استریل اتفاق می افتد، هیچ تاثیری روی دید نمی گذارد و فلزی که استفاده می شود خنثی است اما در هر صورت شکافی که روی پرده ملتحمه ایجاد می شود دارای رگ های خونی ریز است و ممکن است همین شکاف آسیب شدیدی به چشم برساند. استفاده از نگین های تزئینی مخصوصا در چشم که حساس ترین عضو بدن به شمار می آید، کار پر ریسکی است و توصیه نمی شود.

آیا این عمل عوارض دارد؟

همان طور که گفته شد پس از عمل، چشم دچار التهاب و قرمزی می شود. اگر این التهاب فقط مربوط به التهاب پرده ملتحمه باشد با دارو و قطره درمان می شود اما اگر التهاب ناشی از التهاب پرده سلبیه باشد باید خیلی سریع نگین از چشم خارج شود چون این التهاب باعث می شود که به بافت های اطراف صدمه بزند و حتی منجر به از دست دادن چشم شود ولی چون این نگین توسط یک غشای شفاف و باریک(ملتحمه) پوشانده می شود، از لحاظ آلودگی و میکروب در امان است. در اینجا باید بگوییم که این نگین هیچ خللی در دید ایجاد نمی کند و هیچ وقت احساس نمی کنید که یک جسم خارجی در چشم وجود دارد.

این جراحی چگونه انجام می شود؟

این عمل مانند عمل لیزیک انجام می شود. به این صورت که چشم بیمار با یک قطره چشمی استریل (قطره بی حس کننده) بی حس می شود و در زیر میکروسکوپ قرار می گیرد که پزشک می تواند مردمک چشم را با این دستگاه کوچک و بزرگ کند تا بتواند کار را با دقت انجام دهد. در این عمل پرده ملتحمه را شکاف باریکی می​دهند که این پرده به سلبیه چسبیده و نگین روی پرده سلبیه گذاشته می شود. این نگین طوری در چشم قرار داده می شود که مانع دید نشود. در آخر، این شکاف را بخیه می​زنند تا جوش بخورد. در روزهای اول بعد از عمل چشم ملتهب و قرمز است ولی به مرور زمان و بعد از ۳،۲ هفته قرمزی برطرف شده و چشم به حالت عادی باز می گردد