برای گردشگری کوتاه مدت کجا برویم؟

 دنیای پرسرعت امروز، حتی سفرها هم جمع و جور و خلاصه شده اند. دیگر کمتر کسی برای سفر دوردنیا چمدان هایش را می بندد تا به مسافرت یک ماهه برود.

این روزها بازار آژانس هایی که به مسافرت های نیم روزه و یک روزه رونق می دهند، حسابی داغ است. گردشگری کوتاه مدت یعنی اینکه شما در یک روز یا یک نصفه روز بتوانید از جایی دیدن کنید و کلی تجربه جدید به دست بیاورید. جاهایی هم در همین شهر خودتان وجود دارد که جان می دهد برای گردشگری کوتاه مدت. روزهای گرم تابستان و اوقات فراغت پیش رو فرصت خوبی است برای ملاقات با این محل ها. یادتان باشد مزیت این نوع گردشگری فقط کوتاه بودن مدت آن نیست. اینها را بخوانید تا برای ریختن برنامه یک گردشگری کوتاه مدت حسابی وسوسه شوید.

مزیت اول

هزینه زیادی روی دستتان نمی گذارد

تمام حسن گردشگری کوتاه مدت در همین کم خرج بودن آن نهفته است. سفر طولانی مدت، حتی اگر هم آدم ولخرجی نباشید، کلی خرج روی دست تان می گذارد؛ هزینه ای که احتمالا اصلا برایش برنامه ریزی نکرده اید و در سفر به شما تحمیل شده است. البته گردشگری کوتاه مدت هم هزینه دارد اما شما در این سفر با یک برنامه ریزی می توانید بسیاری از هزینه ها را کاهش دهید؛ مثلا یک ناهار ساده آماده کنید و با خود ببرید تا مهمان رستوران ها و غذاخوری های بیرون نشوید. روی وسایل حمل ونقل عمومی هم می توانید برای رفت وآمدتان حساب کنید.

مزیت دوم

استرس شهری کمتر خواهد شد

گردشگری کوتاه مدت به شما این امکان را می دهد که کمی استراحت کرده و فشارهای روحی را از خودتان دور کنید. این گردشگری خستگی شما را از بین می برد اما معمولا در برگشت از سفرهای طولانی، حسابی خسته خواهید بود. ممکن است گردشگری کوتاه مدت استرس هم داشته باشد، به خصوص اگر گردشگری شما از جاهای دیدنی خارج شهر باشد یا به جاهای شلوغ بروید اما استرس گردشگری یک استرس مثبت است و مثل اضطراب شما از کار زیاد یا زندگی روزمره نیست. کاهش فشار و استرس روحی همیشه به سلامتی شما کمک خواهد کرد.

مزیت سوم

تنوعی به زندگی تان خواهید داد

طبق جمله ای که می گوید: «هر تغییر و تنوعی به اندازه استراحت خوب است»، گردشگری کوتاه مدت از هر نوعی که باشد باعث می شود که شما، هر چند به مدتی کوتاه، از زندگی عادی خود دور شده و همین مسئله به تنهایی انرژی زیادی به شما می دهد. اینکه بخواهید برنامه روزانه خود را کمی تغییر دهید، می تواند به عنوان نوعی درمان برای شما محسوب شود و این کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم شما جلوگیری می کند. در حقیقت برنامه روتین زندگی شما در یک برنامه گردشگری به طور کامل تغییر می کند. باور کنید شما به این تنوع نیاز دارید.

مزیت چهارم

ارتباط بیشتر و نزدیک تر با خانواده

گردشگری کوتاه مدت به شما این امکان را هم می دهد که بدون فکر کردن به وظایف و مسئولیت های کاری تان زمان بیشتری را با خانواده تان بگذرانید و یک روز خوش را کنار آنها سپری کنید. مطمئنا گذراندن اوقاتی خوش کنار خانواده در برنامه گردش خیلی بهتر از دعوا کردن سر نوبت شست وشوی ظروف در خانه است. درست است که نتوانسته اید اعضای خانواده را به سفر ببرید ولی مطمئنا آنها بعد از برنامه گردشگری کوتاه مدت که برایشان تدارک دیده اید قدردان شما خواهند بود.

مزیت پنجم

از هوای آزاد بهره خواهید برد

طی گردشگری کوتاه مدت، شما بیشتر بیرون از ساختمان و در هوای آزاد خواهید بود تا اینکه طبق معمول داخل چهاردیواری اتاق تان در اداره حبس شوید. به این ترتیب می توانید بیشتر از هوای تازه و سالم لذت ببرید. اگر برای گردش به کوهستان یا برای استراحت به کنار روددره ها و بوستان ها بروید، نسبت به روزهای عادی عمیق تر تنفس خواهید کرد و اکسیژن بیشتری به بدن تان وارد خواهد شد. همچنین می توانید از آفتاب هم استفاده زیادی ببرید، به شرط اینکه احتیاط های لازم برای جلوگیری از آفتاب سوختگی را فراموش نکنید.

مزیت ششم

فعالیت بیشتری خواهید داشت

گردشگری کوتاه مدت با یکسری فعالیت بدنی اضافی همراه خواهد بود. ممکن است شما در برنامه گردشگری تان یک کوهنوردی ساده در کوه های اطراف شهر یا گردش و بازدید از مکان های دیدنی و یا والیبال و ورزش های معمول برای پیک نیک را گنجانده باشید ولی حتی اگر هم بخواهید تمام روز را به استراحت بپردازید باز هم از ماندن در خانه بهتر است و بیشتر پیاده روی خواهید کرد و در کل نسبت به برنامه عادی همیشگی تان فعالیت جسمی بسیار بیشتری خواهید داشت. این فعالیت جسمی منفعت های بسیار زیادی برای شما در برخواهد داشت.

مسیریابی

برای گردشگری کوتاه مدت کجا برویم؟

می خواهیم گزینه های گردشگری کوتاه مدت را پیش رویتان قرار دهیم. روزهای باقیمانده تابستان فرصت خوبی برای آن دسته از افرادی است که از دود و دم و شلوغی های سرسام آور این شهر کلافه اند و دنبال جای دنجی برای آرام گرفتن و استراحت کردن می گردند.

طبیعت اطراف شهرها

بهترین حالت برای گردشگری کوتاه مدت این است که کمی از داخل شهر خارج شوید و به طبیعت اطراف شهرتان بروید. روددره ها، باغات، روستاهای کوچک، مزرعه ها، دشت ها، جنگل ها و حتی کویر می تواند مقاصد نزدیک شما برای گردشگری کوتاه مدت باشد. مطمئن باشید در نزدیکی شهرتان می توانید این طبیعت بکر را پیدا کنید، به شرط آنکه آنها را دست کم نگیرید.

بوستان و پارک جنگلی

در حاشیه های هر شهر می توان طبیعت بکری پیدا کرد که جان می دهد برای یک تور گردشگری یک روزه. اگر دستتان به دامنه کوه و پای آبشار هم نرسید خیالی نیست، همین بوستان های شهری غنیمتی است برای شما. به آنها بی محلی نکنید که بعد غبطه اش را می خورید. بار و بندیل اینجور گردش ها هم که معرف حضورتان هستند؛ از چادرهای مسافرتی و زیرانداز و ظرف و ظروف و میوه و آجیل گرفته تا منقل و وسایل بازی و سرگرمی .

بیا بریم کوه، کدوم کوه؟

بهترین پیشنهاد برای گردشگری کوتاه مدت این است که یک کوله سبک از وسایل مورد نیاز روزانه تان را جمع کنید و راهی ارتفاعات اطراف شهرتان شوید. کوه، انرژی آرامش بخش و فوق العاده ای دارد که در هیچ یک از تفرجگاه های شهری و غیرشهری نمی توانید آن را پیدا کنید. بی خود بهانه پدر و مادرها و پا به سن گذاشته های فامیل را هم نیاورید که نمی توانند از صخره و سنگ ها بالا بروند. اگر مسیرهای مناسبی برای کوهنوردی انتخاب کنید آنها هم می توانند همراهی تان کنند.

زیارت در امامزاده ها

قدیمی ها وقتی می خواستند استخوان سبک کنند شال و کلاه می کردند و به زیارت قبور نزدیک ترین بزرگوارانی که در نزدیکی شان بود، می رفتند. خیلی ها سعادت این را هم پیدا می کنند که هر هفته ساعتی را در آستان متبرک ائمه اطهار(ع) یا امامزادگان(ع) باشند. آرامگاه این بزرگان معمولا در دنج ترین نقاط یک شهر قرار دارد و رفتن به یکی از آنها برای روزهای فراغت حسابی دلچسب خواهد بود.