تعبیر خواب چیست و برای چه خواب‌هایی اهمیت دارد

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که تعبیر خواب دیشب‌تان چه بوده است؟ تعبیر خواب مار چیست؟ دیدن مرده در خواب چه معنایی دارد؟ آیا تمام خواب‌ها تعبیر دارند و تعبیر خواب بر چه اساسی انجام می‌شود؟  این مقاله را بخوانید تا بدانید کدام خواب‌ها تعبیر دارند و به کدام خواب‌ها نباید اعتنا کنید. همچنین تعبیر خواب‌های رایج را برای شما آورده‌ایم.

تعریف مختصری از خواب

خواب حالتی از زندگی انسان است که در آن فرد توانایی کنترل محیط فیزیکی را ندارد و سطح هوشیاری او بسیار پایین می‌آید. تمام عضلات و حواس پنج‌گانه انسان در خواب غیرفعال می‌شوند، به صورتی که به جای حس بینایی، توهم‌های بینایی جایگزین می‌شود.
خواب میان تمام موجودات مانند پستانداران، پرندگان، ماهی‌ها و دیگر جانوران به همین صورت وجود دارد. از مزایای خواب می‌توان به سلامت و بازسازی سیستم اعصاب، سیستم ایمنی و سیستم عضلانی-اسکلتی اشاره کرد.
در علوم دینی یکی از آیات و نشانه‌های خداوند را خواب می‌دانند. با به خواب رفتن انسان، روحش از جسم خارج شده و به طرف عالم بالا و آسمان‌ها به حرکت درمی‌آید. هر آنچه که روح فرد در این سیر و سیاحت می‌بیند، به شکل خواب در ذهن او مجسم می‌شود.

معرفی انواع خواب‌ها

خواب‌ها به ۵ دسته تقسیم می‌شوند:

  1. بعضی خواب‌ها از افکار و تخیلات انسان در بیداری منشأ می‌گیرند؛ به عبارتی فرد دغدغه‌های طی روز خود را در طول شب به‌شکل خواب می‌بیند.
  2. بعضی خواب‌ها نتیجه غلبه مزاج در انسان هستند. به‌طور مثال افراد با مزاج گرم، بیشتر اوقات خواب آتش، حمام و… را می‌بینند.
  3. خواب‌های ناشی از وسوسه شیطانی، خواب‌های ناراحت کننده.
  4. تعدادی از خواب‌ها از سوی خداوند بوده و خواب‌هایی شایسته و صادق هستند که یا به فرد بشارت امر خیری می‌دهند یا او را راهنمایی و هدایت می‌کنند. به این خواب‌ها رویاهای صادقه هم گفته می‌شود.
  5. خواب‌هایی که به وضع خوابیدن انسان بستگی دارند. مانند خواب انسان جنب، خواب اول شب، خواب فردی که زیاد خوابیده یا زیاد غذا خورده و…

 

کدام خواب‌ها تعبیر دارند؟

خواب‌های دسته اول، دوم و پنجم تعبیری ندارند، تنها دسته چهارم قابل تعبیر هستند و می‌شود به آن‌ها اعتنا کرد.
خواب‌های دسته چهارم دو نوع هستند. بعضی از آن‌ها به قدری واضح و روشن هستند که به تعبیر نیازی ندارند؛ انسان موضوعی را خواب می‌بیند که در بیداری هم همان اتفاق می‌افتد؛ اما بعضی خواب‌ها واضح نیستند و نیاز به تعبیر دارند. چگونه باید این خواب‌ها را تعبیر کرد؟ تنها کسی که علم تعبیر خواب را داشته باشد می‌تواند این کار را انجام دهد. نمی‌توان در این زمینه به هر کسی اعتماد کرد.

تعبیر خواب در رویای صادقه

خوابی که مرتبط با حوادث خارج از ما چه جسمی، چه اخلاقی، روحی و حقایق عالم هستی و مستند به آن‌ها باشد، رویا و خواب صادق است. در این نوع خواب، «نفس» انسان با گذشت از عالم دنیوی و هم سخنی با عالم مثال و عالم مجردات، با آن دو ارتباط برقرار می‌کند. به‌همین دلیل به علل طبیعی جسمانی انسان (مانند گرم یا سرد بودن مزاج) و همچنین علل خلقی و روحی انسان (مانند عصبی بودن، حسادت، کینه و امثال آن) مرتبط نیست.

نکته مهم این است که آیا رویای صادقه (که پلی برای برقراری ارتباط با عالم غیب است و انسان به واسطه این دسترسی، حقایق را مشاهده می‌کند.) پیش شرطی ندارد؟ آیا برای فراهم آمدن آن مقدماتی لازم است؟ اصلا برای رسیدن به آن چه باید کرد؟
در صورتی که فرد بخواهد به اسرار عالم و آیات غیبی در عالم بیداری آگاهی پیدا کند، باید مراقبه داشته باشد؛ یعنی باید مراقب اعضا، جوارح و اعمال خود باشد تا آمادگی دریافت حقایق و باطن جهان در او به وجود بیاید. همچنین مراقبه در عالم رویا و خواب لازم است. کسی که می‌خواهد در عالم خواب، حقایق را (آن چنان که هستند) دریابد (رویای صادق) و از هدایت‌ها و اشارات آن‌ها بهره ببرد، باید مراقبه داشته باشد.

 

چه افرادی برای تعبیر خواب شایسته هستند؟

تعبیر خواب یک علم و فن مهم است که جایگاه بزرگی دارد، چراکه از ویژگی‌های پیامبران است و هر کسی شایستگی دست‌یابی به این علم و فن را ندارد، مثلا مرجع تقلیدی که در علوم اسلامی برتر از دیگران شناخته شده، ممکن است در مورد تعبیر خواب هیچگونه اطلاعات فنی نداشته باشد؛ بنابراین اینکه هر فردی با دیدن خواب، نزد ملای محل یا امام جمعه شهر برود و خواهان تعبیر خواب خود باشد، امری غیر اصولی است.

علم تعبیر خواب چگونه به‌دست می‌آید؟

همانطورکه گفته شد تعبیر خواب در واقع یک علم و دانش خاص است که هرفردی نمی‌تواند به آن دست پیدا کند. در این بخش بعضی از راه‌های دستیابی به علم تعبیر خواب را با شما درمیان می‌گذاریم.

1. از راه‌های غیر عادى

به این صورت که خداوند تنها به بعضی از بندگان خالص و پرهیزکار مانند پیامبران، امامان و اولیاء خدا، این مقام را عنایت می‌کند (نور یقذفه الله فی قلب من یشاء).

2. مطالعه عمیق و تجربه

عده‌ای هم با تسلط و راهیابی به ژرفای آیات و روایات به همراه ذوق سرشاری که دارند، علم تعبیر خواب را می‌آموزند.
بنابراین تعبیر خواب، کار آسانی نیست و هر کسی قادر به دست‌یابی به این علم نیست؛ بلکه از علوم بزرگ و ویژه‌ای است که تنها به اولیای آگاه الهی مى‌رسد.

 

معبران معروف تاریخ برای تعبیر خواب

در طول تاریخ افراد بزرگی بوده‌اند که به علم تعبیر خواب آگاهی پیدا کرده‌اند. این افراد راه‌های مختلفی برای کسب این علم داشته‌اند. بعضی از معروف‌ترین آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.

1. تعبیر خواب امام صادق

امام صادق، امام ششم از ائمه مذهب شیعه است. عمر آن حضرت ۶۵ سال بوده که در سن ۳۱ سالگی به امامت رسیدند و به مدت ۳۴ سال امامت کردند. شواهد فراوانی در مورد شخصیت علمی آن حضرت وجود دارد. ایشان در میان اهل سنت، از نظر روایت حدیث، فقاهت و افتاء، دارای موقعیت ویژه‌ای است.

2. تعبیر خواب دانیال نبی

دانیال نبی از قبیله یهودا است، تبارش به پسر چهارم از همسر اول یعقوب بر می‌گردد. او پس از فتح بابل به دست کوروش، به شوش مهاجرت کرد و در سن ۸۳ سالگی در همان جا از دنیا رفت. پیکرش را بعد از مومیایی، در شرق رودخانه شاوور (شاه هور، شاهپور) به خاک سپردند. امروزه شهر شوش میزبان زائران و گردشگران بسیاری است که برای بازدید از مقبره ایشان به آنجا سفر می‌کنند.

 

زمان تحقق تعبیر خواب

مدت تحقق خواب نهایتا بیست سال است، به طور مثال تعبیر خواب حضرت یوسف علیه‌السلام بعد بیست سال به وقوع پیوست. همچنین باید این نکته را مدنظر قرار داد که این محاسبه‌ها قطعی نبوده و بر مبنای قیاس و تخمین است؛ زیرا احکام و توضیحات واضح و روشنی در این مورد از قرآن و سنت وجود ندارد.

 

آیا خواب زن و مرد در تعبیر تفاوتی دارند؟

حتما جمله «خواب زن چپه» را شنیده‌اید! اتفاقا خواب زن اصلا چپ نیست، بلکه این عبارت تحریف و برداشتی اشتباه از جمله «خواب ظن چپه» است.

«ظن» به معنای توهم، گمان بردن و شک است. «خواب ظن» هم خوابی است که بر مبنای توهم، شک و گمان شکل می‌گیرد؛ اصولاً این نوع خواب براساس موارد زیر است:

• وقتی چیزی ذهن ما را به خود مشغول کرده باشد.

• اگر طی روز با موضوعی زیاد سروکار داشته باشیم.

• چنانچه موضوع حل نشده‌ای داشته باشیم.

همه مواردی که به آن‌ها اشاره شد، بخشی از ناخودآگاه ما را به خود اختصاص می‌دهند که در خواب و رویاهای ما خودشان را نشان می‌دهند. به این خواب‌ها که معمولا بی‌اعتبار و غیر قابل اعتماد هستند، «خواب ظن» گفته می‌شود. در واقع مردم بدون آگاهی از نگارش ظن (به اشتباه زن) و عدم‌آگاهی از معنی و واقعیت آن، این جمله را مدام تکرار کرده‌اند. درنهایت تفاوتی در تعبیر خواب زن و مرد وجود ندارد.

تعبیر خواب و مزاج بدن

برای اینکه به تعبیر خواب بپردازیم باید ابتدا دو نوع اصلی خواب را به شما معرفی می‌کنیم:

1-خواب‌هایی که به مزاج ما بستگی دارند

این خواب‌ها خلق فرد و به نوع مزاج بدن او بستگی دارند و مربوط به اسباب طبیعی یا اخلاقی انسان هستند. مثلا در طب سنتی بیان شده افراد دارای مزاج گرم، معمولا خواب‌های پریشان می‌بینند و حرکات آن‌ها هنگام خواب مشوش و مضطرب است. همچنین افراد اگر به انسان یا کاری علاقه زیادی داشته باشند، آن را در خواب مشاهده می‌کنند یا اگر با کسی دشمنی داشته باشند، خواب بحث و مشاجره با وی را می‌بینند. چگونگی این جدال نیز بستگی به میزان عداوت میان آن‌ها دارد.

2- خواب‌هایی که به مسائل خارجی مربوط می‌شوند

این خواب‌ها، خواب‌هایی هستند که به مسائل روحی و درونی اشخاص بستگی ندارند و به مسائل خارجی مربوط می‌شوند. در این‌گونه خواب‌ها، انسان به دنیایی فراتر از عالم دنیوی سفر می‌کند و عالم فراطبیعی با قوه عقل او پیوند می‌خورد. این خواب‌ها، هم می‌توانند بسیار واضح و روشن باشند که تعبیر آن‌ها آسان است و هم می‌توانند بسیار گنگ و نامفهوم باشند که تعبیر آن‌ها تنها از عهده عده‌ای خاص بر می‌آید و بازگرداندن آن‌ها به معنای حقیقی کاری بسیار دشوار است.