نحوه سنجش و افزایش رتبه الکسا از زبان مدیران الکسا

اکثر مديران سايتها و وبلاگها دنبال اين هستن چطوري ميتونن رتبه الکسا سايت خودشون رو بهبود ببخشن. سوالاتي که هر کسي يه جوابي براشون داره و اين باعث سردرگمي مديران سايتها و وبلاگها شده که باعث ميشه دست به کارهاي اشتباه بزنن که در بعضي مواقع جبران ناپذير هم هست. از جمله سوالاتي که دارن اين هست که رتبه الکسا چطوري سنجيده ميشه ؟ رنک الکسا هر چند وقت يکبار آپديت ميشه ؟ ترافيک سايت من بهتر شده ولي رتبه الکسا سايت من داره هر روز بدتر ميشه ؟ و سوالاتي از اين نظير که در يک کمپين پرسش و پاسخ ، کاربران از سايت الکسا پرسيدند و سايت الکسا به اونها جواب داده . ما سوالات و جوابها رو بدون هيچ کم و کاست براتون آماده کرديم ميتونيد سوالات رو بخونيد جوابها هم که هستند. با اين حال بازم سوالي ماند تمام و کمال خدمتتون هستم راستي ميتونيد مقاله رنک الکسا را با گوگل اشتباه نگيريم رو هم مطالعه کنيد.
الکسا ميگويد : ما روزانه به پرسشهايي که درباره ديتاي الکسا ، نحوه سنجش و نحوه محاسبه رنک هستند ، پاسخ ميدهيم. در يک فضاي پرسش و پاسخ به برخي از رايج ترين سوالاتي که مربوط به اين حوزه هستند پاسخ داده ايم.

سوال : پنل ديتاي الکسا چيست ؟
پاسخ : پنل ديتا نمونه اي از ترافيک اينترنت جهاني است که براي محاسبه رنک هاي الکسا و تخمين معيارهاي غير گواهي شده (يا تاييد نشده) است. پنل ديتا از ميليونها کاربر اينترنتي که يکي از ????? هزار برنامه افزودني مرورگر را استفاده ميکنند تشکيل شده است.

سوال : آيا الکسا مستقيما ترافيک وب را مي سنجد ؟
پاسخ : بله . الکسا ترافيک را مستقيما از سايتهايي که اسکريپت ويژه الکسا را انتخاب و نصب کرده اند ، صحت و سقم معيارهايشان را مشخص ميکند. ديتاي موجود در پنل الکسا همراه با ديتايي که مستقيما از منابع سنجش شده اند ، ترکيب و از الگوها و مدل هاي پيشرفته آماري ما فيلتر ميشوند و ما را در ، فراهم سازي قوي ترين معيارها براي شما توانا ميسازند.

سوال : رنک هاي ترافيک الکسا چگونه محاسبه و تعيين ميشوند ؟

پاسخ : رنک ها و ارزيابي و تخمين ترافيک به طور پيش فرض و بر اساس رفتار جستجوي browsing افراد در پنل ديتاي جهاني مان است. براي محاسبه رنک از يک روش اختصاصي که ترکيبي از ميانگين روزانه کاربران ويژه و تعداد بازديد صفحات page views در سه ماه گذشته ، استفاده ميشود. سايتي که بالاترين ترکيبي از کاربران ويژه و صفحات بازديد شده را داشته باشد رنک ?# ميگيرد.(منظور از رنک ? رنک بهتر در الکسا هست)

سوال : هر چند وقت يکبار رنک الکسا آپديت ميشود ؟
پاسخ : روزانه

سوال : آيا زير صفحه SubPage و زير دامنه SubDomains ها هم رنک ميگيرند ؟
پاسخ : رنک هاي ترافيک الکسا تنها براي دامين هاي سطح بالا top level به عنوان مثال: domain.com فراهم شده است ما رنک هاي جداگانه اي براي زير صفحات يک دامين مثال : domain.com/subpage يا زير دامين ها مثال : subdomain.domain.com در نظر نگرفته ايم مگر اينکه ما بتوانيم آنها را به عنوان يک صفحه اصلي homepage شخصي سايت ميزباني شده يا وبلاگ شناسايي کنيم. نمونه اي از اين مورد آنهايي هستند که روي سايتهايي مثل بلاگر ميزباني شده اند. در اين حالت اين سايتها داراي رنک هاي ترافيک منحصر به فرد و جداگانه اي جداي از دامين هاي ميزباني شان خواهد بود.

سوال : شما گفتيد کاربران ويژه منظورتان از کاربران ويژه چيست و چگونه آنها را از کاربران عادي متمايز ميکنيد؟

پاسخ : سوال خوبي است کاربران ويژه ، با تعداد کاربران ويژه اي که از سايتي در يک روز معين بازديد ميکنند محاسبه ميشود. به عبارت ديگر ، کاربران ويژه تعداد افرادي هستند که از سايت شما در يک دوره زماني مشخص و معين بازديد ميکنند. شخصي که سايتي را چندين بار در طول آن دوره زماني مشخص و معين بازديد کند تنها يکبار محاسبه ميشود. اگر کاربري صفحه ديگري را در سايتتان در حدود ?? دقيقه از آخرين بازديد صفحه مشاهده کند اين تنها يک بازديد يکسان و مشابه محاسبه ميشود. کاربري که ?? دقيقه بعد از آخرين بازديد صفحه به سايتتان باز گردد به عنوان يک بازديد جداگانه محاسبه ميشود.

سوال : بازديد صفحه pageview چيست ؟

پاسخ : هر زماني که يک صفحه کامل از وب سايتتان بازديد يا رفرش شود ، بازديد صفحه pageview ثبت ميشود. جمع pageview تعداد کلي دفعاتي است که صفحات وب سايتتان در يک دوره زماني معين بازديد يا رفرش ميشود.

سوال : من اخيرا نوساناتي را در رنک الکسا ي سايتم مشاهده کرده ام. آيا تغييراتي در نحوه محاسبه رنک سايتها ايجاد شده است؟

پاسخ : خير . هيچگونه تغييري در نحوه تعيين رنک ما ايجاد نشده است. اگر چه ، اخيرا ما بطور چشمگيري سايز پنل ديتايمان را افزايش داده ايم. اين مورد ميتواند پاسخي به سوال شما در مورد تغييرات بوجود آمده در رنک سايت تان باشد. تغييرات بوجود آمده در پنل ديتا يک رخداد و اتفاق طبيعي ، در نتيجه رشد و تکامل کاربرد و مخاطبان اينترنت و هم چنين ارتقا الکسا براي بدست آوردن داده ترافيک جديد است. با اين وجود ، هيچگونه تغييري درباره شيوه ارزيابي رنک هاي الکسا ايجاد نشده است.

سوال : اما ترافيک سايت من بهتر شده است ، چرا رتبه الکسا ي من بدتر شده است ؟

پاسخ : هر سيستم رنک دهي (رتبه دهي) در مقايسه ديگر سايتها به شما رتبه ميدهد. به عبارت ديگر ، رنک ترافيک الکسا نسبت به تمامي سايتها در جهان به سايت شما رنک ميدهد. يک مثال خوب در اين رابطه مسابقه دو است : فرض کنيد شما امروز در يک مسابقه دو شرکت ميکنيد و در آخر در جايگاه سوم قرار ميگيريد. اگر فردا شما دوباره مسابقه بدهيد اين بار سريعتر از روز قبل بدويد ، اگر سه دونده ديگر سريعتر از شما بدوند شما در رتبه چهارم قرار ميگيريد. اگر چه شما مسابقه را سريعتر دويده ايد ، اما جايگاه شما بدتر شده است چرا که افراد ديگري سريعتر از شما دويده اند.

سوال : سايز پنل ديتاي الکسا افزايش پيدا کرده است ، اين به چه معناست ؟

پاسخ : بزرگ شدن و افزايش سايز پنل ديتا خبر بسيار خوشايندي است . اين بدين معني است که ما پوشش دهي ترافيک جهاني قوي تري خواهيم داشت بنابراين ميتوانيم ارزيابي و تخمين بهتري داشته باشيم که اين مساله ميتواند منجر به رتبه بندي (رنک دهي) دقيق تر معيارهاي ترافيکي و توصيه ها و پيشنهادهاي عملي و کاربردي براي شما مشتريان خواهيم داشت. در آخر شما قادر خواهيد بود که يک بينش و نگاه دقيق و عميق تري نسبت به آناليز وب و سايت تان هم براي خودتان و هم براي رقيبانتان داشته باشد.

سوال : آيا فاکتورهاي ديگري وجود دارند که بتوانند ديتاهاي ما را تحت تاثير قرار دهند؟

پاسخ : الکسا تلاش ميکند تا ارزيابي بدون غرض و تبعيض را از ترافيک واقعي وب نسبت به تمامي سايتها در اينترنت داشته باشد.اگر چه ما ميدانيم که تبعيض هايي وجود دارد . بنابراين ما بارها و بارها مدل هاي آماري مان را براي حل اين مساله تنظيم ميکنيم. بعلاوه تعداد ترکيب و الگوهاي استفاده کاربران وب ميتواند تخمين و ارزيابي رنک دهي را براي سايتهايي که ماهانه کمتر از ???? کاربر دارد سخت و مشکل کند. اگر که ما ديتاي کافي براي ارزيابي نداشته باشيم ، نميتوانيم آن را به نمايش بگذاريم.

سوال : چگونه ميتوانيم صحيح ترين معيارها و متريک ها را براي سايتهايمان بدست آوريم؟

پاسخ : بهترين روش براي رسيدن و دست يافتن به دقيق ترين و صحيح ترين معيارها اين است که معيارهاي سايتتان را تاييد کنيد. اگر معيارهاي سايتتان تاييد شده باشند شما ميتوانيد به طور علني رنک هاي کشوري و جهاني سنجش شده سايتتان را به نمايش بگذاريد. حتي اگر ديتاي کافي از پنل ما براي رنک دادن به سايت تان وجود نداشته باشد. علاوه بر اين ، مالکان سايت ها با معيارهاي تاييد شده ميتوانند به طور مستقيم بازديد صفحات pageviews و کاربران ويژه سنجش شده (مورد ارزيابي شده) را به جاي رنک به اطلاع عموم برسانند.

سوال : آيا الکسا براي مشترکين پولي خود رنکهاي بهتري را اختصاص ميدهد ؟
پاسخ : خير

سوال : آيا رتبه الکسا دوستدار برخي از وب سايت ها و علاقه مندان خاصي است ؟
پاسخ : جواب اين سوال کاملا منفي است . الکسا يک سرويس سنجش بي طرفي است . براي الکسا تمامي سايت ها يکسان هستند. بيشتر از ?? سال است که ما هزينه هاي زيادي را به شرکت هايي براي فراهم سازي دقيق ترين معيارها و تصميم گيري هاي آگاهانه در زمينه کسب و کارمان براي ايجاد هر گونه تغييري در کارمان هزينه ميکنيم.
اگر شما براي محک زدن خودتان نسبت به نزديکترين رقيبانتان آماده هستيد.
منبع : سئو موز

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ