تاثیر بانس ریت (bounce rate) در بهینه سازی سایت (سئو)

ممکن است شما در بحث سئو بارها به واژه bounce rate برخورد کرده باشيد و اين سوال در ذهن شما پديد آمده باشد که اين واژه به چه معنا است و چه تاثيري در بهينه سازي سايت شما دارد. در اين مقاله قصد داريم تا شما را با اين واژه و تاثير آن در سئو آشنا کنيم. با ما همراه باشيد...
Bounce rate يا نرخ پرش پارامتري است بر حسب درصد که بيانگر درصد افرادي است که سايت شما پس از ديدن تنها يک صفحه (صفحه فرود) ترک کرده اند، که پارامتري قدرتمند در اندازه گيري کيفيت ترافيک سايت و صفحات فرود به شمار مي‌‎رود.
بررسي bounce rate به شما نشان ميدهد که صفحه اي که کاربر وارد آن شده چه ميزان جذابيت و ارتباط با با هدف بازديد کننده داشته است. هر چه مقدار اين پارامتر بيش تر باشد به اين معناست که درصد زيادي از بازديدکنندگان سايت شما را تنها با بازديد اولين صفحه ترک کرده اند. شما با دنبال کردن اين پارامتر در بلند مدت، قادر خواهيد بود تا به نتيجه گيري کلي از کيفيت طراحي سايت خود و محتواي آن دست يابيد.

آيا بالا بودن bounce rate ، هميشه بد است؟
خير! مقدار اين پارامتر به هدف و محتويات و خدمات سايت شما بستگي دارد، ممکن است کاربر تنها با ديدن صفحه فرود سايت شما به هدف خود دست يابد و از سايت شما خارج شود. با مثالي در ادامه اين موضوع روشن تر خواهد شد. فرض کنيد سايت شما ارائه دهنده اطلاعاتي در مورد قيمت زنده طلا و سکه و دلار و موارد مشابه باشد، کاربر پس از ورود به سايت شما و يافتن اطلاعات مورد نظر خود در مورد قيمت ها سايت شما را ترک خواهد کرد يا به عنوان مثالي ديگر، ممکن است فردي تنها با هدف چک کردن اطلاعات تماس مستقيما وارد سايت شما شود و فورا سايت شما را ترک کند و مثال هايي از اين قبيل، در موارد ذکر شده، بالا بودن bounce rate به هيچ عنوان دليلي بر عدم رضايت بازديدکنندگان و عدم جذابيت، ضعف طراحي سايت شما و محتواي آن نيست، اما در صورتي که سايت شما ارائه دهنده محتوايي باشد که کاوش هر چه بيش تر بازديدکننده نشان دهنده قدرت و جذابيت محتواي ارائه شده باشد بالا بودن bounce rate ، ضعف طراحي سايت شما و محتواي آن را گوشزد خواهد کرد.

بهينه سازي سايت | سئو

رابطه bounce rate و سئو چگونه است؟
در اغلب موارد اين پارامتر مي تواند فاکتور مهمي در بهينه سازي سايت شما باشد، زيرا پايين بودن اين پارامتر نشان دهنده ميزان ارتباط صفجه فرود سايت شما با هدف بازديد کننده و کيفيت طراحي سايت شما و محتواي آن مي باشد که خود امتياز مثبتي در سيستم رتبه بندي و سئو سايت شما محسوب مي‌‎شود، گرچه همان گونه که قبلا اشاره شد، مقدار bounce rate به هدف و امکاناتي که سايت شما ارائه مي دهد، نيز بستگي دارد.

فرمول محاسبه bounce rate:
100*(تعداد کل بازديدها /تعداد کل پرش هاBounce rate=(bounces

نتيجه گيري:
نهايت تلاش خود را براي يافتن مشکلات و نواقص سايت از نظر کيفيت محتوا و طراحي سايت و ساير پارامترها و ترغيب بازديدکنندگان به مشاهده و کاوش صفحات بيش تر انجام دهيد. استفاده از سايد بار، نمايش پربازديدترين مطالب و يا پرفروش ترين محصولات، ايجاد لينک هاي داخلي قوي و منسجم و معرفي مطالب مرتبط مي تواند در اين زمينه مفيد واقع شود. 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ